Enter
БГ | EN

Author Archives: Счетоводна къща В и М

Възстановяване на ДДС от Испания?

Моля да ми кажете какви са условията и какво е необходимо да се направи, за да се възстанови ДДС от Испания. И в какъв срок става възстановяването? Съгласно чл. 5, ал. 1 от Наредба Н-9 за възстановяване на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка...

Трябва ли да уведомя първия ми работодател при започване на втора работа?

Здравейте, бих искала да Ви попитам дали е необходимо да уведомя работодателя си /работя на 8 часов работен ден/, ако работя по втори трудов договор /на 4 часа/? Интересувам се дали ще имам право на болничен тъй като съм с малко дете и ако евентуално изляза по майчинство? Здравейте, За...

Трябва ли да подавам данъчна декларация, ако работя на едно място на трудов договор, а на друго – на граждански?

  Здравейте, пиша Ви с един въпрос относно сключване на граждански договор. Водя се на работа с трудов договор на пълно работно време, но ще започна допълнителна работа, на която трябва да подпиша граждански договор за услуги с личен труд, въпросът ми е: трябва ли да подавам годишна данъчна декларация...

Ще ми се зачете ли стаж за работа по граждански договор на 4 часа?

Работя на две места като на първото място съм назначена на трудов договор на 8 часа, а на другата работа на граждански договор на 4 часа. За втората ми работа аз ще получа ли повече като стаж? Отговорът на Вашия въпрос зависи от това какво възнаграждение получавате на месец. Ако...

Как да се осигурявам и какви данъци дължа при граждански договор?

Започвам работа като управител на ЕООД. Какво е необходимо да си изкарам и регистрирам осигурителна книжка, понеже ще работя на граждански договор? Как трябва да плащам данъци и осигуровки? От доста време вече отпадна ваденето и заверяването на осигурителна книжка, когато работите на граждански договор или както е във вашия...

Как се процедира, ако съдружник в ООД прави непарична вноска в капитала на дружеството?

Мой съдружник иска да направи непарична вноска в ООД-то ни, нерегистрирано по ЗДДС. Тази сделка подлежи ли на облагане с ДДС и дължим ли данък за придобиването му? Здравейте! От гледна точка на ЗДДС съгласно чл. 10, ал. 1 “Не е доставка на стока или услуга доставката към приобретателя от...

Единствено работещо самоосигуряващо се лице във фирма длъжно ли е да сключи договор с трудова медицина?

В отговор на Ваше запитване, Ви информираме, че съгласно чл. 25. (1) (Изм. ДВ, бр. 40 от 2007 г.) от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, работодателите осигуряват обслужване на работещите от регистрирани служби по трудова медицина. Според § 1, т. 2 допълнителните разпоредби на Закона за здравословни...

ДУК без уговорено възнаграждение подлежи ли на осигуряване?

Във връзка с Ваше писмено запитване, заведено с Вх. № 20-00-472/03.08.2010 г. по описа на дирекция „Обжалване и управление на изпълнението” София, относно осигуряване на управление на ООД с договор за управление и контрол без уговорено възнаграждение, изразяваме следното становище: Основаващо за възникване на осигуряването е упражняването на трудова дейност....

Трябва ли регистриран земеделски производител да се регистрира като търговец и да има фискално устройство, за да продава продукцията си?

Регистриран земеделски производител (производство на непреработена продукция от селското стопанство), продава част от продукцията от метален навес. Не е регистриран по ЗДДС. Трябва ли да се регистрира като търговец или да регистрира фиксално устройство и доходите да се облагат съгласно ЗДДФЛ? Здравейте! Съгласно чл. 4, т.2 от Наредба Н-18 “Не...

Може ли трудоустроено (с решение на ТЕЛК) лице да бъде назначено на граждански договор?

Трудоустроените лица не са с нищо по-различни от останалите. Могат да бъдат назначавани и на граждански и на трудови договори. Единственото, което следва да се съобрази, е дали поставената работа/задача може да бъде извършвана от това лице. Често по ТЕЛК-овете е посочено какво не може да извършва трудоустроеното лице (пример:...